Anija gjigante niset drejt SHBA

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 27-10-2009

0

Anija gjigante niset drejt SHBAAnija  gjigante Oasis of the Seas, me e madhja ne bote, niset nga porti i Turkut  per te londruar  ne brigjet perendimore te Shteteve te Bashkuara, ku me 5 nentor do te ngarkohet me pasagjere per udhetimin e pare drejt Haitit.

Oasis of the Seas, emer i zgjedhur prej lexuesve te se perditshmes “Usa Today” permes nje konkursi, ka kushtuar 900 milione euro.

Ka 16 ura, 2.706 dhoma, mund te prese 6.360 pasagjere dhe 2.000 anetare ekuipazhi.

Anija eshte e gjate 360 metra dhe peshon mbi 70 mije tone. Per te bere nje krahasim te vogel, gjiganti i shekullit te kaluar Titanic, ishte 46.328 tone.

Komentoni këtë kuriozitet