Dasma më e madhe që hyri në librat e rekordeve

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 25-07-2017

0

Mijëra njerëz morën pjesë në një dasmë tradicionale – një nga më të mëdhatë në vend. Organizatorët shpresojnë që evenimenti në fshatin Arbanassi të hyjë në librat e rekordeve.

Dhëndri, Georgi Georgiev dhe nusja e tij Iva ftuan mbarë komunitetin në ditën e tyre të veçantë me një kusht – të gjithë duhet të vishnin kostume folklorike tradicionale bullgare.

Të qash apo të qeshësh? Ja çfarë konsumojmë

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 25-07-2017

0

Në rrjetet sociale ka shpërthyer një histeri ndaj ushqimeve që konsumojmë.
Të shumtë janë ata që thonë se janë burim sëmundjesh.

Nuk janë të paktë ata që thonë se mjafton të shohësh deformimet e ushqimeve për të kuptuar se diçka nuk shkon.

22 këshilla për t’i shpëtuar mbytjes në det

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 25-07-2017

0

Në këto ditë vere të gjithë duan freskinë e detit, por ky det po merr jetë njerëzish.

Të gjithë që preferojnë bregdetin duhet të kenë parasysh disa këshilla, në mënyrë që askush mos shkojë drejt fatalitetit.

Ja disa prej rregullave që duhet të ndiqni gjatë kohës që jeni në det:

Turistët ‘boshatisin’ Venecian

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 25-07-2017

0

Emocionet janë të shumta në Venecia, qytetin e famshëm italian që mahnit vizitorë nga e gjithë bota. Venecia njihet ende si “La serenissima”, më e qeta dhe dikur ishte vendi ku popullata lokale bashkëjetonte në mrekulli me vizitorët që më së shumti ishin intelektualë, shkrimtarë dhe artistë.

Por, tani, është e vështirë të imagjinohet ajo bashkëekzistencë e lumtur kur endesh përmes kanaleve të mbifrekuentuara dhe bisedon me banorë lokalë.

Gjithçka që nuk e keni ditur për djathin!

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 24-07-2017

0

Djathi më i madh i prodhuar deri më tani ishte 26 ton. Në botë janë rreth 2 mijë lloje të djathit në botë, ndërsa mocarela është më i konsumuari.

Grekët konsumojnë më së shumti djathë në botë; Ata hanë mesatarisht 27,3 kg djathë për person në vit.

As Donald Trump nuk i shpëton ‘Despacito’-s

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 24-07-2017

0

“Despacito” është hiti i kësaj vere dhe ndonëse mund të mos jeni dakort me të, kënga e Luis Fonsi dhe Daddy Yankee ka pushtuar çdo radio si edhe “Youtube.”

Askush nuk mund t’i shpëtojë asaj, madje as edhe presidenti i SHBA, Donald Trump.

Koleksionuesi i kartmonedhave

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 24-07-2017

0

Në Shirok të Suharekës është një person i cili koleksionon banknota.

Ai, ato ka arritur ti mbledhë nga e gjithë bota, transmeton Klan Kosova.