‘Avniu i gazetave’, historia e jashtëzakonshme e të pastrehut shqiptar

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 20-07-2017

0

Personazhi në fjalë mban emrin Avni Ago. Është 76 vjeç me origjinë nga Tepelena. Prej gjysmë shekulli jeton në Elbasan.

Në këtë qytet e njohin të gjithë. E sheh gjithmonë ngarkuar me dengje plot me letra. Gazetat janë fiksimi i tij, aq sa shpesh e identifikojnë si “Avniu i gazetave”.

A e dini origjinën e simbolit të gruas?

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 18-07-2017

0

Simboli i gruas është simbol astrologjik i planetit Venus dhe përdoret gjithashtu për të përfaqësuar seksin e gruas.

Rrethi na kujton natyrën gjithëpërfshirëse të universit tonë; ai përfaqëson gjithashtu barkun e gruas.

Kryqi (është shtuar në shekullin e 16-të) që qëndron poshtë rrethit, tregon se çdo materie lind nga një mitër e cila është gjithëpërfshirëse spiritualisht dhe e dashur.

Përhapet paraziti që “ha” mish njeriu

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 18-07-2017

0

Një mikrob që ushqehet me mishin e gjallë të njeriut, i shfaqur fillimisht në territoret e kontrolluara nga ISIS, po përhapet tashmë nëpër gjithë Lindjen e Mesme.

Leshmanoza e lëkurës është një sëmundje parazitare që çon në shpërfytyrim/dëmtim të rëndë të lëkurës, shpesh në fytyrën e njeriut dhe përhapet nëpërmjet mizave të infektuara të rërës.

E rrallë në moshën 97 vjeçare merr diplomën e …

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 18-07-2017

0

Një 97-vjeçar nga Filadelfia më në fund ka marrë diplomën e shkollës së mesme. Charles Leuzzi e braktisi shkollimin dhe luftoi në Luftën e dytë Botërore.

Për heroizmin e tij, atij i janë ndarë disa medalje, duke përfshirë katër prej bronzit. Shkolla e Filadelfias i ka dhënë atij diplomën e nderit.

Nëna katile flak në plehra të porsalindurin si mbeturinë, ja ç’bëri qeni endacak kur e pa!

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 18-07-2017

0

Në fund të vitit të kaluar në Arabinë Saudite u filmua në video një ngjarje që ka tronditur botën.Historia flet për një nënë të pashpirt e cila sapo i kishte dhënë jetë një foshnjeje që më pas do e hidhte në koshin e plehrave si një mbeturinë.

Foshnja kishte akoma në bark kordonin umbilikal dhe ishte shumë i brishtë sa dukej sikur do thyhej.Fatmirësisht një qen endacak i cili kërkonte për ushqim në kazanin e plehrave e pa foshnjën dhe e mori në gojë duke e lënë tek parvazi i shtëpisë më të afërt që pa.

19-vjeçarja fiton dy herë lotarinë brenda javës, ja shuma marramendëse

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 16-07-2017

0

Të gjithë personat që luajnë nëë lotarisë shpresojnë gjatë gjithë jetës që t’iu bjerë bileta fituese. Por një 19-vjecare nga Arizona, SHBA ka qënë me fat dy herë me biletat fituese.

Fitorja e pare e Rosa Dominguez ndodhi ,kur 19-vjeçarja ishte duke shkuar me makinë në shtëpinë e saj në Arizona.Ajo ndihej me fat, kështu që vendosi të ndalonte në një stacion benzine dhe të blinte një gërvishtëse.

Kur nxënësit i bëjnë kurthën profesorit

Posted by Aida. M | Posted in Kuriozitete | Posted on 15-07-2017

0

Disa nxënës kanë i kanë bërë një shaka të keqe profesorit të tyre.

Mbi figurën e organit gjenital mashkullor të vizatuar me marker të përhershëm, ata kanë vizatuar një mace, të cilën në momentin që profesori e fshinë, i del diçka jo shumë e këndshme.