Njeriu modern e ka prejardhjen nga Kina

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 04-11-2009

0

Njeriu modern e ka prejardhjen nga KinaNje grup paleontologesh nga Universiteti i Pekinit kane dale ne perfundimin se njeriu modern, Homo Sapiens e ka prejardhjen nga Kina dhe jo nga Afrika.

Ai eshte 110 mije vjet i vjeter, 10 mije vjet me i vjeter se njeriu afrikan. Ky zbulim eshte bere pas gjetjes se disa skeleteve ne provincen Guangxi por mund te ngjalle nje vale te gjate reagimesh nga bota e shkencetareve dhe historianeve.

Rezultaet e ketij studimi do publikohen te plota ne “Chinese Science Bulletin” ne fund te ketij muaji.

Nese kjo teori vertetohet, atehete hipoteza shumekrahinore eshte ajo qe do mbizoteroje mbi te gjitha.

Sipas kesaj hipoteze, njerezit e pare erdhen nga Afrika, por ata jane kryqezuar edhe me njerez te ardhur nga vende te tjera per ne Europe. /tch/

Komentoni këtë kuriozitet