Pinguinët e shpëtuar rikthehen në det

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 09-12-2011

0

Pllaquritjet e këmbëve të tyre janë aq të shpejta sa këmbët e tyre mund të ecin për këto pinguinë të gëzuar kanë arsye se përse duhet të jenë kaq të lumtur.

Fluturimi i tyre me kënaqësi drejt bregut të detit në plazhin e Malit Maunganui në Tauranga, Zelandë e Re, ka ndjekur pothuajse dy muaj robëri.

Ndotja e detit nga një fatkeqësi në Zelandën e Re me naftë vrau më shumë se 2000 zogj deti.

Por këto pinguinë ishin me fat. Ata u rikthyen në det pasi ai u pastrua nga nafta dhe mesa duket për këtë fakt janë shumë të lumtur.

httpv://www.youtube.com/watch?v=XkGxnoSm0GI&feature=player_embedded

Komentoni këtë kuriozitet