Slim njeriu me i pasur ne bote

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 11-03-2010

0

Revista prestigjoze “Forbes” ashtu si cdo vit ka botuar listen e personave me te pasur ne bote per vitin 2009, ku ra ne sy qe per te dytin vit nga 1995, manjati i kompjuterave, Bill Gates nuk ndodhet ne majen e saj.

Sipas “Forbes” personi me i pasur per vitin 2009 u rendit manjati meksikan i telekomunikacionit,Carlos Slim me 53.5 miliard dollare. Ne vendin e dyte Gates me 53 miliard dollare dhe ne vendin e trete filantropi amerikan, Warren Buffett me 47 miliard dollare.

Carlos Slim, padroni i aseteve te kompanise “American Movil” eshte joamerikani i dyte ne krye te saj qe nga viti 1994, kur renditjen si njeriu me i pasur e zoteronte japonezi Yoshiaki Tsumtsumi, i cili vetem 1 vit me vone do te zhdukej nga lista e 50 personave me te pasur ne bote.

Komentoni këtë kuriozitet