Më i pasuri i Amerikës pasurohet edhe më shumë

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 21-09-2012

0

Pasuria e amerikanit më të pasur është rritur vitin e kaluar, sipas revistës amerikane Forbes, me 13 përqind. Themeluesi i Microsoft-it, Bill Gates kryeson listën e të pasurve edhe këtë vit.

Sipas revistës Forbes, 400 më të pasurit e Amerikës kanë një pasuri prej 1,7 bilionë dollarësh. Kjo përbën 13 përqind më shumë se vitin e kaluar. Forbes e argumenton këtë rritje me rritjen e kursit të bursave, çmimet më të larta të pasurive të patundshme në Nju Jork dhe Los Angeles dhe rritjen e vlerës së veprave të artit.

Bill Gates: Do te shpik tualetin pa uje

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 09-04-2011

0

Gjate nje vizite ne Gjermani, njeriu i dyte me i pasur ne Bote, Bill Gates, pasi ka takuar kancelaren dhe presidentin e Gjermanise, perkatesisht, Merkel dhe Christian Wulff, ne nje takim me te ngushte me gazetaret, ka hedhur edhe nje ide tjeter te tij, ate te shpikjes se WC pa uje.

Edhe pse WC qe kemi sot, ne fakt eshte “gold standart” si dhe nje simbol i civilizimit, ato konsumojne shume nje elemt, i cili eshte teper i kerkuar, madje me pakice, sic eshte uji i pastert, qe ato e ndotin menjehere.

Bill Gates adopton “ngrënësit e minjve”

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 13-05-2010

0

Bill Gates ka “adoptuar” një prej komuniteteve më të varfëra të shtetit të Biharit, një nga më të prapambeturat në Indi.

Fshati i tyre Gularia, është i njohur që banohet nga një kast “ngrënësish të minjve”.  Për shkak të një urie të vazhdueshme dhe të përmbytjeve shkatërruese, banorët shpesh detyrohen të ushqehen me minj.

Slim njeriu me i pasur ne bote

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 11-03-2010

0

Revista prestigjoze “Forbes” ashtu si cdo vit ka botuar listen e personave me te pasur ne bote per vitin 2009, ku ra ne sy qe per te dytin vit nga 1995, manjati i kompjuterave, Bill Gates nuk ndodhet ne majen e saj.

Sipas “Forbes” personi me i pasur per vitin 2009 u rendit manjati meksikan i telekomunikacionit,Carlos Slim me 53.5 miliard dollare. Ne vendin e dyte Gates me 53 miliard dollare dhe ne vendin e trete filantropi amerikan, Warren Buffett me 47 miliard dollare.

35 mije USD qendrimi njëditor në shtëpinë e Bill Gates

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 12-11-2009

0

35 mije USD qendrimi njëditor në shtëpinë e Bill GatesA e dini sa kushton qendrimi njeditor ne shtepine e Bill Gates? Nje punonjes i Microsoft fitoi turin ne nje ankand te kompanise dhe per viziten do te paguaje 35 mije dollare.

Cdo vjeshte Microsoft ve ne dispozicion nje seri prodhimesh dhe sherbimesh ne nje ankand bamiresie.

Por ajo qe terheq me shume vemendjen eshte turi ne shtepine e ish-bosit Bill Gates. Vitin e kaluar per shkak te recensionit vizita kushtoi vetem 8 mije dollare.