Tre vende të botës nuk pinë Coca-Cola

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 17-09-2012

0

Ajo është pija e gazuar më universale, por ama në tri vende të botës, është ende e padisponueshme.Fjala është për pijen “Coca-Cola”, e cila nuk tregtohet në tregjet e Kubës, Koresë së Veriut dhe Burmas.

Në fakt, që nga viti 1906, ishulli i Fidel Kastros ishte një nga tre vendet e para në botë (së bashku me Panamanë dhe Kanadanë) që e lejoi këtë pije të vinte nga Shtetet e Bashkuara.

Nga coca – cola arrin peshën 220 kilogramë

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 07-01-2012

0

Britaniku Daren Johns i cili gjatë javës pi 42 litra coca  – cola koka-kole, e ka zbuluar me shumë frikë varshmërinë e vet të parëndomtë. Ky 38 vjeçar, baba i dy fëmijëve, nuk është  narkoman, as alkoolist dhe madje as duhanpirës. Dobësia e tij është coca – cola dhe ajo jo dietale.

Daren mesatarisht pi 42 litra të kësaj pijeje të gazuar ose nga 18 kanaqe në ditë dhe kjo për  një vit  ikushton rreth  3.500 euro. Gjatë disa viteve të fundit gjendja e tij është përkeqësuar aq shumë dhe ai tash sa ka arritur në shkallën që të mos dalë nga shtëpia pa një bidon me coca -cola. Po qe se nuk e pi dozën e vet të kësaj pije, ai bëhet shumë nervoz dhe i paqëndrueshëm.

Pi së paku 18 kanaçe “Coca-Cola” në ditë

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 24-11-2011

0

Një britanik shpenzon 5 mijë euro në vit vetëm për blerjen e “coca-cola”, pije nga e cila konsumon minimalisht 18 kanaçe në ditë, për ekuivalentin e 42 litrave në javë.

Siç dëshmoi 38-vjeçari në një gazetë britanike, varësia e tij është bërë aq e theksuar sa që ai nuk mund të largohet më nga shtëpia pa pirë një shishe të plotë prej një litri e gjysmë.

10 markat me te fuqishme ne bote

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 02-03-2011

0

Keto marka jane te fuqishme, pasi pervec vleres se madhe financiare, ato gezojne edhe nje popullaritet te madh tek konsumatoret.

Te dhenat jane sipas Millward Brown’s BrandZ index

1. GOOGLE

Vlera e markes llogaritet ne 66 miliard dollare.

2.General-Electric

Zbulohen perberesit sekrete te Coca Colas

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 15-02-2011

3

Duket se njera nga sekretet me te ruajtura ne bote, per te cilen dine vetem disa nga zyrtaret me te larte te kompanise Coca Cola, me ne fund eshte zbuluar.

Perfaqesuesit e ueb sajtit “Thisamericanlife.org” pohojne se kane zbuluar perberjen misterioze dhe shume te ruajtur, nga e cila behet pija me e njohur e gazuar ne bote.

Një punim i Coca-Colas shitet për 35 milion dollarë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 12-11-2010

0

Një shishe e Coca-Cola e pikturuar në bardh e zi nga Andy Warhol u shit për 35.36 milion dollarë në ankandin kontemporant dhe të pasluftës në Sotheby.

Fillimisht çmimi i punimit ishte caktuar të jetë 25 milion dollarë.

Gjatë ankandit janë shitur 54 punime në total rreth 222.4 milion dollarë.