Osama bin Laden ka përdorur Facebookun

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 18-04-2010

0

Osama bin Laden kishte deri para pak kohësh një profil në Facebook, njoftuan mediat britanike. Thuhet se në profil, ishte regjistruar me adresën “malet e botës”.

Gazeta britanike “the Sun” shkruan se Bin Laden ka përdorur Facebookun për t’ua përcjellë militantëve video xhirimet dhe fjalimet e tij.

Facebook zbret Google nga froni

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 17-03-2010

0

Per here te pare pas shume vitesh hegjemonie totale, Google humbet fronin e kryesimit te faqeve me te klikuara ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes.

Sipas hetimit te “HitWise”, Facebook i ka rrembyer kryesimin javen e shkuar gjigandit nga Mountain View. Blogu me i madh ne bote ka arritur te terheqe vemendjen e 7.07 % te perdoruesve te internetit ne SHBA.

Kritikon shefin pushohet nga puna

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 25-01-2010

3

Një vajzë e re nga qyteti Orebro i Zvicrës, shkroi disa kritika rreth shefit të saj në degën e McDonalds në faqen blog të internetit.

Pasi e mori vesh shefi i saj i bëri të ditur pushimin nga puna nëpërmjet faqes së Facebook-ut. Ndërkohë që këto ballafaqime përhapen në faqet e gazetave zvicerane, faqet e internetit diskutojnë rreth pushimit nga puna.

Sipas një lajmi të dhënë në gazetën Aftonbladet të Zvicrës, shefi i Mc Donalds duke analizuar kritikat e punonjëses, përgjigjen ia dha në faqen e Facebook: “Pushova nga puna një vajzë e cila ka folur keq rreth vendit të punës.

Vjen Facebook per femijet

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 13-01-2010

0

Shidonni, keshtu quhet blogu me i ri per grupmoshat deri ne 12 vjec. Nje grup izraelitesh kane arritur te ndertojne blogun tip Facebook por per femijet under 12.

Edhe pse ka pak jave qe eshte hedhur ne internet, faqja numeron me shume se 200 mije perdoues. Faqja funksionon ne 8 gjuhe te ndryshme dhe shume shpejt do jete e disponueshme edhe ne versionin italian.

Femija mund te vizatoje dhe shkruaje nje personazh apo nje objekt deshire dhe ne i japim jete, shprehet themeluesi Ido Mazursky.

I arratisur nga burgu, perditesim Facebook-ut

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 24-12-2009

0

Fakti qe eshte nje i denuar me 7 vjet heqje lirie dhe qe kerkohet nga policia britanike pas arratisjes ne muajin shtator prej burgut “Hollesley Bay”, nuk e pengon Craig Lynch 28 vjet qe te perditesoje vazhdimisht statusin e Facebook-ut te tij.

Policia britanike njofton se ne perditesimin e vazhdueshem te Lynch jane pikasur statuse nga me te ndryshmit, nga shpjegimi se “cfare ka ngrene” e deri tek “e dashura e radhes”.

Fushate per lirimin e Darcy-t

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 26-10-2009

0

Fushate per lirimin e Darcy-tLironi Darcy-n!”Kjo eshte kerkesa qe behet ne Facebook, ku mbi 3200 persona jane bere pjese e nje fushate per te ndaluar mbajtjen e qenushes se famshme ne nje kafaz per 6 muaj me radhe.

Sipas bukoracise se ashper angleze, Darcy eshte konsideruar nje qen me rrezik, duke qene se i ka kaluar javet e fundit ne malet ne Sumatras ne Indonezi, ku ka ndihmuar ekipet e shpetimit ne gjetjen e viktimave te mbetura nen rrenoja.

Duhet te eliminohen keto procedura burkoratike dhe duhet lejuar heroina te jetoje e qete”, thone promotoret e kesaj iniciative ne Facebook.

CIA, shoqeri per monitorimin e Facebook-ut

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 21-10-2009

0

CIA, shoqeri per monitorimin e Facebook-utSyri i CIA-s per Facebook-un.

Inteligjenca amerikane ka vendosur te shtoje kontrollin e vete ne blogjet, rrjetet dhe faqet personale te perdoruesve te internetit duke blere nje shoqeri informatike qe do te monitoroje ate cfare ndodhe ne “Facebook” apo “Twitter”.

Qeveria amerikane ne kuader te masave kunder terrorizmit eshte duke pare me prioritet kontrollin e veprimtarive qe behen ne rrjet./tch/