Fundi i botës më 21 dhjetor? Supersticiozët “pushtojnë” Bugarach

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 01-12-2012

0

Numri 1 i Bugarach, në Francë, druan se vendi do të mbipopullohet nga njerëz kuriozë dhe supersticiozë, të cilët i besojnë profecisë se bota do të përmbyset në datën 21 dhjetor dhe mund të shpëtojnë vetëm ata që ndodhen në malin Bugarach.

Kreu i bashkisë, i ka kërkuar qeverisë qendrore, burimet e nevojshme për të përballuar atë që druan se do të shndërrohet “në një delir masiv”. Prej muajsh të gjitha hotelet dhe shtretërit nëpër pensione janë pronotuar dhe gati çdo banesë është shndërruar në vend pritjeje për të huajt. Ka mjaft prej atyre që janë gati të paguajnë çfarëdolloj shifre për tu ndodhur në Bugarach natën mes 21 dhe 22 dhjetorit, kohë kur përfundon kalendari Maya.

Ndërsa shkenca po përpiqet prej kohësh të bindë se profecia nuk është e vërtetë dhe “fundi” i kalendarit Maya nuk është domethënës, miliona njerëz ndihen të terrorizuar nga ideja. Nuk është shpjeguar ende pse mali Bugarach duhet të shpëtojë nga apokalipsi, por disa e shpjegojnë me faktin se dikur njihej si vendi ku ishte fshehur Graali i Fshehtë. Të tjerë thonë se njihet si udhëkryq i vizitave të jashtëtokësorëve.

Francë, Monaco

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 04-11-2012

0

Në të gjithë botën, janë 17 mini-shtete të pavarura, duke filluar nga më i vogli, deri te më i madhi. Secili nga ta ka një sipërfaqe më të vogël se 360 kilometra katrorë. Nëse do të bashkohej sipërfaqja e këtyre 17 shteteve, do të mund të fitohej një shtet pak më i madh se Rhode Island. Madje, edhe Singapori i vogël është tepër i madh krahasuar me këtë listë (ai ka mbi 400 kilometra katrorë)! Ja l
ista…

Vatikani – 0.36 kilometra katror – Shteti më i vogël në botë me popullatë prej 770 banorësh, asnjëri prej tyre nuk është banor i përhershëm.

Monako – 1.1 kilometër katror

Nauru – 13.6 kilometra katrorë – 13,000 banorët e ishullit Nauru në Paqësor, jetojnë mbi shtresat e pakta të fosfatit.

Tuvalu – 14.6 kilometra katrorë

San Marino – 38.4 kilometra katrorë – Ndodhet në malin Titano, në Italinë veriore.

Liehtenshtajni – 99.2 kilometra katrorë – Ky mikro-shtet ka 34,000 banorë. Nga Zvicra e ndan lumi Rhine, e nga Austria Alpet.

Saint Kitts dhe Nevis – 166.2 kilometra katrorë – Ky shtet i Karaibeve me 39,000 banorë, pavarësinë e fitoi më 1983.

Sejshellet – 106 kilometra katrorë

Maldivet – 184 kilometra katrorë

Malta – 195.2 kilometra katrorë – Ishulli ndodhet në jug të ishullit italian, Sicilia.

Grenada – 212.8 kilometra katrorë

Barbados – 265.6 kilometra katrorë – Rreth 280,000 njerëz jetojnë në këtë ishull

Andorra – 28 kilometra katrorë

Palau – 305.6 kilometra katrorë

 

32 vjecarja me trurin e nje femije

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 06-11-2009

0

32 vjecarja me trurin e nje femijeKa mbi supe me shume se 30 vjet jete por ende mendon si nje femije i sapolindur.

Prinderit e nje 32 vjecareje kane vendosur ta rrefejne historine e vajzes se tyre ne internet pasi deshirojne qe gjithe bota te njihet me kete deformim shokues. 32 vjecarja Anne Lamic jeton me prinderit e saj ne Tallard te Frances dhe vuan nga nje semundje qe nuk i lejon zhvillimin e trurit.

E ema dhe i ati, Chantal e Didier shprehen se ajo sillet sikur te ishte 1 muajshe pasi nuk flet, nuk ecen nuk ushqehet vete dhe e kalon gjithe diten ne shtrat.

Hapet salloni i divorcit në France

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 03-11-2009

0

Hapet salloni i divorcit në FranceNe këtë fundjave do të hapet për herë të parë në Paris, salloni i divorcit, ndarjes dhe vdekjes së një partneri.

Objektivi i sallonit është marrja e këshillave juridike dhe psikologjike.

Ndihmat mund të jenë tepër të rëndësishme për të nisur një jetë të re, ndryshe nga e para.

Sot në Francë, divorci është rritur ndjeshëm dhe 50 % e çifteve ndjekin këtë rrugë.

Restoranti 30 metra lartësi nga toka

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 16-09-2009

0

Restoranti 30 metra lartësi nga tokaTani, darkuesit në Francë, të cilët kërkojnë një vend më të veçantë, kanë rastin t’i shijojnë disa nga ushqimet më të shijshme, në një restorant të veçantë, në natyrë, rreth 30 metra lartësi nga toka.

Restoranti në fjalë ofron një platformë të veçantë në kryeqytetin Francez, rreth 30 metra lartësi mbi rrugë. Bileta për një darkë në një vend të tillë kushton 950 euro.

E veçanta e këtij vendi për të darkuar është se nga ulësja mund të shihen pika të ndryshme referimi si Kulla e Eiffelit.