Kina lejon Facebookun, por vetëm në zonën e lirë tregtare në Shangai

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 25-09-2013

0

facebookFacebooku, rrjetet tjera sociale, si dhe disa kompani mediatike, më në fund mund të prekin tregun e madh aziatik – Kinën, por vetëm në një pjesë shumë të vogël të saj.

Autoritetet kineze kanë dhënë dritën jeshile për Facebook, Twitter, The New York Times, për rrjete sociale dhe media perëndimore (të cilat konsiderohen si “politikisht të ndjeshme”), për të vepruar në zonën e tregtisë së lirë në Shangai.

Siç transmeton Top-Channel, në këtë mënyrë Facebooku dhe faqet tjera të internetit të bllokuara do të mund të hapen vetëm në një sipërfaqe prej 27 kilometrash/katrorë, ndërsa në pjesën tjetër të vendit do të vazhdojë të mbetet në fuqi bllokimi nga sistemi kinez i sigurisë që është quajtur “Great Firewall of China”.

Zona e lirë tregtare e Shangait hapet të dielën dhe konsiderohet si një testim. Në varësi të suksesit të saj do të varen reformat financiare dhe të shërbimeve në pjesët e tjera të vendit.

Kinë, shpëtohen 900 qen që do përdoreshin si mish në restorante

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 04-03-2013

0

qenAktivistët në Kinë thonë se kanë shpëtuar rreth 900 qen, që po transportoheshin me një kamion.

Aktivistët thanë se policia e kishte ndalur kamionin në një autostradë në qytetin Chongqing pas marrjes së një thirrje për një automjet të dyshimtë.

Aktivistët thanë se të shtunën pasdite vullnetarë nga një qendër e afërt e kafshëve dhe dashamirësit e kafshëve të tjera, që kishin parë komentet në mediat sociale kishin mbërritur te kamioni, në mënyrë që të ndihmonin qentë.

Raportet thanë se tre persona u plagosën në përleshjet me shitësit e dyshuar të qenve.

Aktivistët thonë se kamioni ishte në rrugë për në provincën Guangdong të Kinës jugore, ku mishi i qenit shërbehet shpesh në restorante.

5 guzhinat me te mira ne bote

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 21-05-2011

0

Me poshte po japim nje klasifikim sipas Lonely Planet, nje sugjerim per vendet qe mund te vizitoni edhe per kete arsye.

1. THAILANDA
Ne kete vend qe ndodhet ne kryqezimin ndermjet Kines, Indise dhe Oqeanise, pjata ne pergjithesi eshte shume e pasur me hudhra dhe piper, leng limoni te athet, dhe ne pergjithesi balsam limoni.

Sondazh: Ja shtetet me te respektuara te botes

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 09-03-2011

0

BBC prej disa muajsh ka zhvilluar nje sondazh nderkombetar ne lidhje me preferencat qe popujt kane per vende te ndryshme te botes.

Sipas ketij sondazhi, vendi me i vleresuar dhe i respektuar ne bote eshte Gjermania. Me poshte eshte lista e vendeve nga nje deri ne dhjete:

Kina eshte duke blere boten

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 18-11-2010

0

Në teori, pronësia e një biznesi në ekonominë kapitaliste është e parëndësishme. Në praktikë është shpesh shumë kontradiktore.

Duke filluar që nga rasti i firmave japoneze, që blenë shumë kompani amerikane në vitet ‘80 e deri tek marrja në vitin 2000 nga ana e “Vodafonit” të “Mannesmann”, blerjet e mëdha dhe kalimet e pronësisë kanë shkaktuar shpesh trazira të mëdha në rang kombëtar.

Kina përuron tunelin më të gjatë në botë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 02-11-2009

0

Kina përuron tunelin më të gjatë në botëKina ka përuruar tunelin më të gjatë në botë, i cili kalon nën lumin Jangze duke lidhur Shangain me ishullin Çongming.

Radioja Ndërkombëtare e Kinës në edicionin informativ të saj raporton se kanë përfunduar të gjitha punimet në tunelin e gjatë 25,5 kilometra brenda 5 vjetësh.

Thellësia më e madhe e tunelit arrin 55 metra nën lumë, duke kaluar edhe tunelin japonez në gjirin e Tokios, i cili është 50 metra i thellë.

Molla japoneze me e forte se bomba atomike

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 08-09-2009

3

Molla japoneze me e forte se bomba atomike Edhe pse tingëllon pabesueshëm është e vërtetë se fara e mollës japoneze apo siç e quajnë japonezet “kaki” , ka mbire ne Nagasaki pas eksplodimit te bombës atomike!

Pos qe është shume rezistente, kjo peme e cila e ka prejardhjen nga Kina dhe te cilën e ka sjelle ne Evrope, Marko Pollo, është mjekuese.

Fryti i freskët apo lëngu i mollës japoneze përdoret për mjekim te opstipacionit, për ndezje te zorrëve, hemorroide, dhimbje ne bark si dhe e ule tensionin e rritur te gjakut.