Në 2020 25 milion meshkuj beqarë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 12-01-2010

0

Ne vitin 2020 rreth 25 milion te rinj kineze do te mbeten beqare pasi nuk do te mund te gjejne nje bashkeshorte.

Ky eshte rezultati i nje studimi te kryer prej Akademise se Shkencave Sociale ne Kine, sipas se ciles vazhdon cekuilibrimin demografik mes sekseve ne vend.

I njejti studim percakton se raporti i te lindurve meshkuj e femra eshte 119 me 100 duke ndryshuar ne favor te meshkujve me + 5 ne krahasim me studimin  e fundit te kryer ne 2006.

Mjekja le femijen te vdese

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 14-11-2009

1

Mjekja le femijen te vdeseNje i sapolindur ka nderruar jete ne nje spital te Kines Lindore, jo sepse mjeket nuk arriten ta mbanin ne jete por sepse mjekja e turnit ishte shume e zene duke luajtur nje video-loje.

Pas kerkesave te vazhdueshme te prinderve te femijes 5 muajshe, mjekja e turnit te nates nuk e ka vene “ujin ne zjarr” per ta kontrolluar femijen, pasi po luante nje loje.

Prinderit e femijes se vdekur e kane denoncuar mjeken Mao Xiaojun qe nuk i ka marre seriozisht lutjet e tyre. Foshnja nderroi jete ne mengjesin e 4 nentorit pas nje infeksioni te brendshem.

Jastek boksi per grate e stresuara

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 12-11-2009

0

jastek boksi per grate e stresuara Si jastek boksi per grate e stresuara. Ky eshte profesioni qe po ideon te beje nje burre nga Shenjang te Kines se larget, i cili deshiron t’u perkushtohet disa minuta grave qe duan te shfryjne inatin me te goditura.

“Puna ‘part-time’ si jastek boksi eshte njesoj si te jesh nje lloj trajneri”, ka deklaruar Xiao Lin, i cili punon ne nje palester dhe mendon se te merret me grushta nga grate e stresuara “jo vetem me sjell para si perfitim, por edhe me ben te permiresoj teknikat e mbrojtjes”.

Tarifa mesohet se eshte 100 jen, ose rreth 10 euro per gati gjysme ore sulmi. Ndonese pagoi rregullisht, klientja e pare, nje grua 25-vjecare, megjithate u lodh menjehere.

Bore false në Kinë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 02-11-2009

0

Bore false në KinëBore false në Kinë. Nuk e kishit degjuar me pare? Eshte plotesisht e vertete sepse qytetaret e kryeqytetit kinez nuk e prisnin qe dimri te vinte kaq shpejt, ose me sakte, qe t’ua sillnin kaq shpejt.

Pekini eshte zgjuar nen bardhesine e bores dhe te gjithe kane menduar se ky do te jete nje dimer i ashper, por nuk eshte keshtu pasi kinezet kane futur hundet edhe ne punet e natyres.

Ashtu sic premtuan se do shperndanin rete gjate olimpiades, shkencetaret kineze kane hedhur nje kimikat te vecante ne re, duke bere qe nga qielli te bjere bore e vertete.

Gjinjtë e mëdhenj shokojnë Kinën

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 28-10-2009

0

Gjinjtë e mëdhenj shokojnë Kinën Prindërit dhe arsimtarët në Kinë janë duke protestuar pasi që një skulpturë që paraqet një vajzë të hollë me gjinj të mëdhenj është vendosur në një park qyteti.

News Express” njofton se prindërit kanë protestuar kundër vendosjes së kësaj skulpture në qytetin Foshan të provincës Guangdong, pasi që ata e konsiderojnë këtë vepër si mjaft të turpshme.

“Parku ka qenë një vend i shkëlqyer për familjet, ndërsa tani ajo që tërheq më së shumti djalin tim janë gjinjtë e mëdhenj.

Festival i binjakëve në Kinë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 17-10-2009

0

Festival i binjakëve në KinëPekini gjatë është mbushur me binjakë, trinjakë dhe katërnjakë. Në një nga parqet e Pekinit për të gjashtën herë me radhë po mbahet i ashtuquajturi Festival i binjakëve.

Teksa pjesëmarrësit po kremtojnë për vëllezërit dhe motrat, prindërit e tyre festojnë faktin që kanë qenë të bekuar me shumë fëmijë.Njëri aspekt është politika kombëtare kineze për një fëmijë.

Kuptohet, nëse u lindin binjakë, nuk është shkelje e rregullave dhe ju edhe më tej i gëzoni të gjitha të drejtat. Krahas kësaj, fëmija ka vëlla ose motër, respektivisht shoqëri, gjë që është shumë me rëndësi për zhvillimin e tij social’, thotë binjaku Juan Dali.