Mban 550 mace, divorcohet nga burri

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 28-05-2012

1

Një gruaje nga Izraeli, dashuria për kotelet i ka kushtuar me divorc.Bashkëshorti është ndarë me të pasi ajo dëshironte dhe këmbngulte që ti mbajë në shtëpinë e saj plot 550 mace.

Gjykata në qytetin Beersheb në jug të Izraelit, kishte kërkuar nga çifti që të përpiqeshin më shumë për martesën e tyre, mirëpo gruaja në asnjë mënyrë nuk hiqte dorë nga macet e saj, të cilat me gjasë i do më shumë se burrin.

Macja mikesha e femrës,qeni mik i mashkullit

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 27-02-2011

0

Nëse qeni është miku më i mirë i mashkullit, macja duket se është mikja më e mirë e femrës.

Këtë fakt e konfirmon një studim i publikuar nga revista “Behavioural Processes”, të cilin e transmeton NOA, sipas së cilës, macja dhe qeni jo vetëm që arrin të ketë marrëdhënie me padronin, por arrin edhe ta manipulojë atë.

Një mace i mbijeton ages në fyt

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 02-05-2010

0

Një mace ka mundur t’i mbijetojë një ageje të gjatë rreth 6 centimetra të futur në fytin e saj.

Padronët e Marley, 27 vjeçari Thomas Ward dhe bashkëshortja e tij Candi Carpenter, 23 vjeç, nga Streatham, në jug të Londrës, kanë vënë re se ajo kollitej në mënyrë të pakontrolluar dhe kanë vendosur ta çojnë në spitalin veterinar Blue Cross.

Macja me e shemtuar e universit

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 06-01-2010

1

Faqja e specializuar “Essential News” ka bere nje permbledhje te lajmeve me te lexuara te vitit 2009 ne internet, duke publikuar nje klasifikim me 40 ngjarjet me te klikuara te vitit qe sapo lame pas.

“Macja me e shemtuar e universit” eshte titulli me i kerkuar ne faqet boterore, lajm qe ka zene edhe vendin e pare te podiumit.

Nder lajmet me te lexuara eshte edhe studimi australian me titullin “Te ndenjurat e trasha”, i ndjekur nga lajmi i “Sunday Telegraph” se madhesia mesatare e gjoksit te femrave australiane, po rritet.

Gjalle edhe pse goditet me 13 plumba

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 22-09-2009

9

Gjalle edhe pse goditet me 13 plumba E kane qelluar 13 here ne koke me arme, por Smokey, nje mace heroike australiane, paska patur me shume se 7 jete.

E pergjakur dhe me demtime te forta ne koke, macja iu kthye te zoterve ne Maryborough, ne shtetin e Victoria-s, tre dite pasi ishte shpallur e zhdukur.

Aktin e goditjes me arme ndaj kafshes se gjore, autoritetet e konsideruan si nje mizori te tmerrshme.

Mace bullicë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 13-09-2009

0

Mace bullicëNjë burrë kinez pretendon te jete pronar i maces me te shendoshe ne bote: 16 kilogramë. Perfundimisht peshe e rendem, per macet te kuptohemi.


Xu Jirong, nga qyteti Qingdao i krahinës veriore kineze Shandong, thotë se macja e tij Chubby ka belin më të gjere se ai i një vajzë.

“Ajo shton më shumë se një kilogram në vit. Besoj se kjo ndodh ngaqe preferon me shume mishin e derrit sesa ate te peshkut” i ka thënë ai medieve lokale duke shtuar .

Një mace mbijetoj 26 ditë nën gërmadha

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 13-09-2009

1

Një mace mbijetoj 26 ditë nën gërmadhaNjë mace, kafshë shtëpiake e një gruaje nga shteti amerikan Ohio është gjetur e gjallë nën gërmadha, 26 ditë pas zjarrit në ndërtesën në të cilën jetonte.

Sandy LaPierre thotë se ka besuar që macja e saj njëvjeçare me emrin Smoka të ketë pësuar në zjarrin e 10 gushtit në Franklin, 48 kilometra në veri të Cincinnatit.

Zjarri kishte shpërthyer në ndërtesën në të cilën gruaja po jetonte në katin e dytë.

Gjatë largimit të mbetjeve të ndërtesës me 4 shtator, punëtorët kanë parë macen Smoky në gërmadha.