Martesa ju bën të lumtur

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 30-10-2012

0

A është martesa e mirë për shëndetin? Në përgjithësi hulumtimet sugjerojnë se është.

Të martuarit jetojnë më gjatë, kanë qasje më të mirë ndaj kujdesit shëndetësor, bëjnë jetë më të mirë seksuale, përjetojnë më pak stres, kanë jetë-stil të shëndetshëm, dhe në krahasim me të pamartuarit, kanë përqindje më të ulët të sëmundjes së zemrës, diabetit dhe depresionit.

Ja sa është e mirë martesa

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 21-02-2011

1

Për martesën është folur gjithmonë dhe në mënyra nga më të ndryshmet.

Ka nga ata që e shohin si mënyrën e vetme për të mbajtur së bashku dy njerëz, për më tepër kur ata kanë sjellë në jetë edhe fëmijë, dhe ka nga ata që e shohin vazhdimisht si “varrin e dashurisë”.

Çifti që martohet çdo dy ditë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 18-11-2010

1

Ndersa disa çifte heqin të zitë e ullirit për të mbërritur tek altari, britaniku Mark dhe bashkëshortja e tij, australiania Denisse Duffield-Thomas, i thanë njëri tjetrit “PO”, para altarit jo më pak se 83 herë.

Ata shpresojnë se do të martohen te pakten 100 herë.Momentalisht cifti eshte në të njëjtën pozicion me rekordemenët e deritanishëm të Guinnessit.

Ceremoni masive martesash

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 14-10-2009

0

Ceremoni masive martesashGati si ne skenat e filmit “Beqari”, ne Korene e Jugut u mblodhen mijera nuse. Por ndryshimi kete here qendronte ne faktin se secila prej tyre kishte dhendrin me vete, per t’u lidhur ne martese nga themeluesit i Kishes se Unifikimit.

Ceremonia fetare shenon dhe nje nder martesat me masive e jane zhvilluar ne bote.

Per priftin 89-vjecar Sun Mjung Mun kjo ndoshta do te jete e fundit ceremonite qe ai kryen. Te pakten 20 mije njerez u mblodhen ne Asan, teksa ne te njejten kohe po aq vete lidheshin ne martese ne ceremoni te ngjashme por ne Shtete e Bashkuara te Amerikes, Brazil, Venezuele e te tjere.

Rusi boom martesash per 09/09/09

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 09-09-2009

0

Rusi boom martesash per 09/09/09Boom martesash neser ne Moske me rastin e nje date perfekte, 09/09/09, qe ne Rusi vleresohet si nje ogur i mire.


Ne kryeqytet do te celebrohen 1036 martesa, shifer kater here me e larte se mesatarja.

Por numerologet japin alarmin, pasi 09/09/09 eshte nje date e rrezikshme, duke qene se 9 eshte numri i djallit i kthyer mbrapsht.