Microsoft 100 $ për çdo aplikacion të zhvilluar për Windows 8

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 23-03-2013

0

MicrosoftDeri vitin e kaluar Microsoft-i ndiqte një politikë të shkruar (ndoshta dhe të pashkruar) për mos shpërblimin monetar të zhvilluesve që shkruanin programe për Windows 8.

Mesa duket kjo politikë nuk qëndron më në fuqi pasi Microsoft-i tashmë ofron 100 $ për çdo aplikacion të shkruar për Windows 8 ose Windows Phone 8 për 10 aplikacione gjithesej për secilin dyqan.

Ky promocion me kohë të limituar që ka filluar që prej datës 8 mars do të zhvillohet deri më 30 korrik 2013 dhe quhet oferta “Keep the Cash”.

Kjo politikë nuk është e re për Microsoft-in, pasi disa zhvillues aplikacionesh të Windows 8 janë shprehur se janë paguar më parë nga Microsoft-i, por jo në forme direkte, p.sh janë suportuar me fonde gjatë punës të zhvillimit të aplikacionit.

Në muajt e fundit Microsoft-i ka përshpejtuar hapin e promovimit për Windows 8 dhe Windows Phone 8. Javën e kaluar kompania postoi një video me dy pjesë që kishte për synim tërheqjen e zhvilluesve të interesuar në shkrimin e aplikacionëve për të dy sistemet operative.

Me lançimin së shpejti të “Blue” pritet që Microsoft-i të sjellë me afër platformat Windows 8, Windows Phone 8 si dhe modelet e aplikacionëve duke e bërë më të lehtë shkrimin e një aplikacioni njëherë të vetme dhe më pas ekzekutimin e tij në secilin version të Windows.

Më i pasuri i Amerikës pasurohet edhe më shumë

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 21-09-2012

0

Pasuria e amerikanit më të pasur është rritur vitin e kaluar, sipas revistës amerikane Forbes, me 13 përqind. Themeluesi i Microsoft-it, Bill Gates kryeson listën e të pasurve edhe këtë vit.

Sipas revistës Forbes, 400 më të pasurit e Amerikës kanë një pasuri prej 1,7 bilionë dollarësh. Kjo përbën 13 përqind më shumë se vitin e kaluar. Forbes e argumenton këtë rritje me rritjen e kursit të bursave, çmimet më të larta të pasurive të patundshme në Nju Jork dhe Los Angeles dhe rritjen e vlerës së veprave të artit.

10 markat me te fuqishme ne bote

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 02-03-2011

0

Keto marka jane te fuqishme, pasi pervec vleres se madhe financiare, ato gezojne edhe nje popullaritet te madh tek konsumatoret.

Te dhenat jane sipas Millward Brown’s BrandZ index

1. GOOGLE

Vlera e markes llogaritet ne 66 miliard dollare.

2.General-Electric

Microsoft mbyll spam-et

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 26-02-2010

0

Microsoft fitoi ceshtjen gjyqesore per te mbyllur nje rrjet nderkombetar kompjuterash te cilet sipas tij jane pergjegjes per mbi 1.5 miliard spam e-mail ne dite.

Nje gjykates amerikan i dha te drejte kompanise se Bill Gejts te mbylle 277 domeine interneti te cilat pretendohet se perdoren per te komanduar dhe kontrolluar ta ashtuquajturin “Waledac botnet” ( botnet eshte nje rrjet kompjuterash te infektuar nen kontrollin e hakersave).

35 mije USD qendrimi njëditor në shtëpinë e Bill Gates

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 12-11-2009

0

35 mije USD qendrimi njëditor në shtëpinë e Bill GatesA e dini sa kushton qendrimi njeditor ne shtepine e Bill Gates? Nje punonjes i Microsoft fitoi turin ne nje ankand te kompanise dhe per viziten do te paguaje 35 mije dollare.

Cdo vjeshte Microsoft ve ne dispozicion nje seri prodhimesh dhe sherbimesh ne nje ankand bamiresie.

Por ajo qe terheq me shume vemendjen eshte turi ne shtepine e ish-bosit Bill Gates. Vitin e kaluar per shkak te recensionit vizita kushtoi vetem 8 mije dollare.