NASA paralajmeron: ‘Stuhi diellore ne drejtim te Tokes’

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 28-08-2013

0

nasaNASA ka regjistruar në 20 gusht një fenomen jo të zakonshëm për Diellin. Në yllin tonë më të rëndësishëm ka ndodhur një shpërthim i fuqishëm dhe miliarda tonelata grimca janë shpërndarë në hapësirë. Ato mund të arrijnë Tokën brenda pak ditësh.

Grimcat janë lëshuar nga Dielli me një shpejtësi rreth 900 kilometra në sekondë dhe lajmi është bërë i ditur nga agjencia hapësinore amerikane, e cila ka pikasur fenomenin e ndodhur me një instrument të quajtur Soho Lasco C2.

Normalisht ky “shi” grimcash nuk shkakton asnjë dëm tek qeniet njerëzore, sepse nuk është në gjendje të përshkruajë atmosferën, por mund të shkaktojë një stuhi gjeo-magnetike. Pra rreziku qëndron në faktin se grimcat mund të ndikojnë në sistemin elektronik dhe satelitor, mes të cilëve edhe sinjalet e telekomunikacionit.

NASA: “E vetmja gjë që mundemi është të lutemi, ndryshe nuk shpëtojmë”

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 24-03-2013

0

NASA “E vetmja gjë që mundemi është të lutemi, ndryshe nuk shpëtojmë”NASA përsëri në epiqendër dhe jo pa qëllim!
Kreu i Agjencisë Kombëtare Amerikane të Hapësirë (NASA) Charles Bolden, i ftuar për t’u prononcuar në Senatin amerikanë në Komisionin e shkencave të Kongresit deklaroi: “Nëse një meteorit i madh dhe i pa zbuluar deri më tani ndodhet me orbitë përplasje me Tokën, atëherë lutja është e vetmja gjë që mund të bëjnë SHBA-të dhe çdo kush tjetër”.

Në të njëjtën seancë dëgjimi, kryetari i Komisionit të shkencave në Kongres, senatori Lamar Smith deklaroi: “Jemi shumë me fat që ngjarja e muajit të shkuar u shndërrua në një koincidencë shumë me interes dhe jo në një katastrofë”, i referohej ai ngjarjes me rënien e meteoritëve në Rusi. Njëkohësisht senatori ftoi anëtarët e komisionit që të gjejnë një zgjidhje me qëllim që të bëhet diçka në këtë drejtim me qëllim që të ruhet planeti nga një sulm fatal!
Ndërsa anëtari i komisionit, senatori Eddie Bernice Johnson deklaroi: “Të dy këto ngjarje (asteroidi 2014DA14 dhe meteoriti që ra në Rusi) tregojnë se jetojmë në një sistem diellor aktiv, me trupa hapësinore që rrezikojnë ndërsa kalojnë pranë “lagjes” tonë!”

NASA paralajmëron: Diçka e çuditshme po ndodh me Diellin

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 10-03-2013

1

NASA paralajmëron Diçka e çuditshme po ndodh me Diellin“Diçka e paparashikuar po ndodh me Diellin,” ka paralajmëruar NASA. Ky parashikohej të ishte viti i maksimumit të aktivitetit diellor, kulmi i një cikli 11- vjeçar. Por siç tregon fotoja e mëposhtme, aktiviteti diellor është tepër i ulët. Ekspertët e NASA-s kanë mbetur të befasuar nga aktiviteti shumë i ulët i Diellit

NASA projekton dergimin e nje asteroidi ne Hene

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 05-01-2013

0

NASANga NASA vijnë të reja interesante në lidhje me projektet mbi Hënë. Veç idesë për një bazë hënore orbitale, agjencia hapësinore amerikane po mendon edhe për një mision të ri: të kapë një asteroid dhe ta tërheqë në orbitën e Hënës. Disa kërkues, bashkë me “Keck Institute for Space Studies”, kanë konfirmuar se Agjencia Hapësinore Amerikane po vlerëson projektin e ndërtimit të një mjeti hapësinor robotik, që do të ketë detyrën e kapjes së një asteroidi të vogël dhe ta vendosë në orbitën e lartë të Hënës.
Ky mision do të kushtonte rreth 2.6 miliardë dollarë (pak më tepër se Curiosity) dhe mund të realizohet brenda 2020-s. Për momentin, projektet e vetëm zyrtare të NASA-s kanë të bëjnë me dërgimin në Hënë të një kapsule “Orion” me ekuipazh. Administrata e Obamas, gjithashtu, ka deklaruar edhe se dëshiron të dërgojë astronautë mbi një asteroid afër Tokës. Për këtë, objektivi i zgjedhur për vlerën e tij shkencore e jo vetëm, është një shkëmb hapësinor i njohur si “1999 AO10”, ndërkohë që misioni duhet të zgjasë rreth një vit e gjysmë. Ndërsa, sipas kërkuesve të Keck, dërgimi i një asteroidi në Hënës, falë një roboti, do të ishte një hap i parë i mirë, sepse një objekt në orbitë rreth satelitit tonë, do të ishte më i thjeshtë për t’u arritur nga sondat robotike, e ndoshta, edhe nga vetë qëniet njerëzore.

NASA: Nuk ka fund bote, në 22 dhjetor vazhdon jeta normale

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 19-12-2012

0

Profecia e majave apo asteroidi Nibiru? Në faqe interneti dhe shërbime të ndryshme janë shfaqur gjithandej për të mbërritur të përgatitur në ditën e fundit. Por NASA, nga ana tjetër, ka përgënjeshtruar gjithçka. Nëse jeni të ndjeshëm, është më mirë që të mos lexoni asgjë për këtë udhëtim gjysmëserioz drejt 21.12.2012, kur thuhet se gjithçka do të përfundojë. Megjithatë, duhet të jetë për ndryshimin e vazhdueshëm të datës, ose për të mos ndjellë rrezikun e fundit të botës, por interneti po e pret me shumë “gjakftohtësi” datën e 21 dhjetorit 2012, për të cilën kanë dëgjuar të gjithë tashmë. Profecia Maja apo asteroidi Nibiru? Në internet shumë faqe ofrojnë këshilla për të qenë të përgatitur në ditën e fundit. Ndërsa disa e kanë marrë me të qeshur, të tjerë e kanë marrë shumë seriozisht. Qeverisë ruse më 5 dhjetor iu desh të siguronte qytetarët e frikësuar nga ajo që mund të ndodhë me një komunikatë për shtyp dhe në Siberi ka dalë në shitje seti me emrin “Apokalipsi”, që nuk është gjë tjetër veçse një pako me ilaçe, sapun dhe e pamungueshmja shishja me vodka. Kureshtar është fakti që kjo paketë shitet në një agjenci martesore, me çmimin 22 euro. NASA, agjencia hapësinore amerikane, me shërbimin e saj “Ask an astrobiologist”, u përgjigjet pyetjeve të publikut. Deri më tani pyetjet për Doomsday, ditën e gjykimit, siç e quajnë në SHBA, kanë arritur numrin 5 mijë, çka tregon interesin e madh për këtë argument. Megjithatë, për NASA-n asgjë nga këto nuk ka për të ndodhur duke i përgënjeshtruar të gjitha.

Rrjetet sociale

Në SHBA ekziston një sajt për takime dashurie mes atyre që besojnë se mund të ndodhë katastrofa. Quhet “Survivalistsingles.com”, është falas, dhe në më pak se dy vjet i ka shtuar shumë të regjistruarit, duke i çuar në 4 mijë nga 400 në vitin 2010. Duke gjykuar nga statistikat është e qartë se bota post apokalipsit do të jetë e gjitha “mashkullore”, duke qenë se gratë e regjistruara janë më pak se 13090, më pak se gjysma e kolegëve meshkuj. Për të qëndruar së bashku është më mirë të marrësh pjesë në një “festë” të shpikur nga italianët. Te llogaria “Fundi i botës” (në Facebook) numëron më shumë se 170 mijë pjesëmarrës gati të “shkallojnë” nën moton: “Në këtë ditë që të gjithë i frikësohen si të mos organizojmë një festë gjigante në të gjithë planetin me alkool, muzikë, vajza dhe djem gjysmë lakuriq që kërcejnë dhe ngrenë dolli për fundin e botës?” Vështirë të mos u japësh të drejtë. Në Twitter simboli Maja është ndër më të frekuentuarit këto ditët e fundit, ndërsa në Youtube dominojnë videot praktike për të përballuar katastrofat.

Udhëtimet

Për të mos qëndruar duarkryq nuk ka më mirë se sa një udhëtim i bukur, aq sa shtëpia e specializuar botuese “Moon” ka përgatitur “Exploring the Mundo Maya” në 2012-n, një guidë e detajuar përgjatë Meksikës, Guatemalës, Belizesë dhe Hondurasit, në kërkim të vendeve të shenjta të këtij qytetërimi antik. Por kush preferon të mbijetojë mund të organizojë një xhiro në Bugarach, në Francë ose në Angrogna, në provincën e Torinos. Mes reklamës dhe paradokseve të ndryshme thuhet se këto dy vende të vogla do të jenë dy lokalitetet e vetme evropiane që do u shpëtojnë katastrofave. Sigurisht që nuk ka një bazë shkencore për këto teza, por gjithsesi është më mirë të shkohet. Sigurisht ka nga ata që besojnë se për të shpëtuar është më mirë të përgatitesh. Prenotimet kanë filluar me kohë dhe në këto vende dhomat e shtëpive apo hoteleve që tani kanë arritur çmime marramendëse, të cilat i kalojnë një mijë eurot për atë natë. Madje në Bugarach nuk ka më vende të lira, ndërsa ushqimi apo qoftë edhe një vend i vogël në një bar të zakonshëm paguhet shumë shtrenjtë.

Koha për muzikë

Si çdo udhëtim, edhe fundi i botës meriton një kolonë zanore të gjithin për vete. Forumet e ndryshme janë vënë në garë për të gjetur gjurmët e përshtatshme për të kaluar orët e fundit mbi Tokë. Mes këngëve italiane më të dëgjuara janë “Në çfarë orë është fundi i botës”, i Ligabue apo këngët e Vasco Rossi-t, ndërsa në frontin anglosakson renditet klasikja“It’s The End Of The World” e REM, më romantikja “Alive” e Pearl Jam, “Dead Embryonic Cells” e Sepultura dhe e pamungueshmja “Until The End Of The World” e U2.

NASA zbulon galaksinë më të largët që është gjetur ndonjëherë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 26-11-2012

0

 

Teleskopi i hapësirës Hubble ka regjistruar atë që besohet të jetë objekti më i largët i observuar ndonjëherë, një grumbull yjesh 13.3 bilion vite dritë larg.

Shkencëtarët mendojnë qëgalaksia, me emrin MACSO647-JD mund të jetë një prej ‘ndërtesave’ të kozmosit të hershëm.
Daton që në kohen kur universi ishte vetëm në 3% të moshës së tij aktuale prej 13.7 bilion vite.
Drita nga galaksia e vogel filloi udhëtimin e saj për tek Toka 420 milion vjet pas Big Bang-ut që krijoi universin.
Graviteti nga nje grumbull i madh galaksish ndërmjet Tokës dhe MACSO647-JD i palosi rrezët e dritës nga objekti në një mënyrë që u arrit një zmadhim i jashtëzakonshëm i imazhit të tij.
Efekti i ‘kentëve gravitacionale’ i lejoi astronomet të fotografonin galaksinë duke përdorur Hubble.
Dr Marc Postman, nga Space Telescope Science Institute në Shtetët e Bashkuara, ishte drejtuesi i ekipit Cluster Lensing And Supernova survey with Hubble (Clash).
Ai tha: “Grumbulli bën atë që asnjë prej teleskopëve të ndërtuar nga dora e njeriut mund të bëjë. Pa zmadhimin, do të ishte e nevojshme një perpjekje Herkuliane për të vëzhguar këtë galaksi.”
Është hera e dytë këtë vit që është thyer rekordi për objektin më të largët.
Në prill astronomet e Clash shpallen zbulimin e një galaksie që ekzistonte kur universi ishte rreth 490 milion vjeçar, duk e bërë atë më të larget se çdo gjë e parë më parë.
Galaksia e re është 70 milion vjet më e vjetër se ky objekt.
MACSO637-JD është më pak se 600 vite dritë përmes, duke qënë kështu një mikrob galaktik.
Në krahasim me të, Rruga e qumështit është e gjërë 150,000 vitë dritë. Galaksia bebe ka një masë ekuivalente ndërmjet 0.1 dhe 1 % të të gjithë yjeve në Rrugen e Qumështit.
Dr Dan Coe, që vjen gjithashtu nga Space Telescope Science Institute, tha: “Ky objekt mund të jetë një prej shumë blloqëve të ndërtesave të një galaksie.”
“Përgjatë 13 bilion vitëve të ardhshëm, mund të ketë dhjetëra, qindra, apo edhe mijëra ngjarje bashkimi me galaksi të tjera dhe fragmentë galaksish. ”
Ekipi kaloi muaj të tërë për të konfirmuar që objekti ishte vertet një galaksi e largët.
Disa objekte të aferta si yjet e kuq, etj, mund të imitojnë pamjen e një galaksie shume të largët.
Teleskopi Hubble është përdorur për të vezhguar tre imazhe të zmadhuara të MACS0637-JD të prodhura nga lentët gravitacionale.
Për të kontrolluar rezultatet, astronomet gjithashtu studiuan imazhe nga Teleksopi i hapësirës Spitzer i NASA-s.

NASA po publikë një seri fotografish dhe faktesh rreth trupave qiellorë të cilët më parë ajo i ka eksportuar me “mënyrën” e saj!

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 09-11-2012

0

 

Por, ajo që më shumë ka tërhequr vëmendjen e shkencëtarëve, është fotografia të MISTERE & LAJME jua paraqet, ku në të duket qartë një strukur cilindrike me dy objekte të vogla në formë sferike në të majtë të saj.

Struktura duket të jetë e lashtë dhe në një gjendje të g

jysmë kamufluar, për t’u përshtatur me sipërfaqen.
Deimos ka një rreze 6.2 km, ose 3.9 milje dhe struktura është rreth 1/8 e sipërfaqes.

Sigurisht që fotografia është origjinale dhe i përket NASA-s