Video e NASA-s tregon ndryshimet e temperaturës në Tokë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 29-10-2012

0

Specialistët e NASA-s krijuan një video tepër interesante, duke paraqitur në të, ndryshimet klimaterike që kanë ndodhur po vijon të përjetojë planeti ynë. Madje video tregon prirjen rritëse të temperaturës, që nga 1880-ta deri në ditët tona. Tregues i situatës që mbizotëron sot në klimën botërore, është fakti se 9-të nga 10-të vitet më të nxehta, gjatë gjithë kësaj periudhe, regjistrohen pas viti 2000.

“Dimë se Toka, më shumë thitë energji sesa emeton, ndaj dhe vëmë re një prirje të ngritjes së temperaturës. Edhe në periudha me rrezatim të dobët diellorë apo fenomeni si ai i La Nina, që kontribuojnë në uljen e temperaturës në plantë, nuk ia arrijnë ta kthejnë prirej rritëset temperaturës”, deklaron James Hansen, drejtor i Institutit Goddard Space Shkencave për të NASA-s.

NASA në dilemë, Curiosiyt zbulon një “kalë deti” në Mars!

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 13-10-2012

0

NASA në dilemë, pasi një tjetër objekt i mistershëm, është zbuluar në Mars.

NASA sapo e ka publikuar këtë fotografi në sajtin e saj zyrtarë të cilin mund ta shikoni këtu, fotografi kjo e cila ka vënë në dilemë shkencëtarët e saj, pasi nuk dinë se si mund ta shpjegojnë këtë zbulim!

Rikthehet debati për jetën në Mars

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 10-08-2012

0

Disa ditë më parë, një sondë e “NASA”-s e mbiquajtur “Couriosity” u ul në planetin Mars dhe ndonëse qëllimi i saj parësor nuk është kërkimi i jetës, ekspertët shpresojnë që sonda të luajë një rol të rëndësishëm edhe në dhënien e një përgjigje përfundimtare mbi format e mundshme të jetës në planetin e kuq.

Njeriu që po ndjek me më shumë vëmendje operacionin në Mars është Gilbert Levin, i cili udhëhoqi ekspertimentin e vitit 1976, të quajtur “Viking”.

NASA: 21.12.2012, thjeshtë një ditë tjetër

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 12-03-2012

0

NASA ka publikuar një video përmes së cilës hedh poshtë interpretimet e profecive të Majave rreth fundit të botës se gjoja do të ndodhë më 21 dhjetor të këtij viti.

Shumë njerëz besojnë se 21 dhjetori i këtij viti do të shënojë fundin e jetës në Tokë, duke u thirrur në kalendarin e lashtë të Majave, i cili përfundon pikërisht në këtë datë.

NASA paralajmëron për tragjedi globale

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 02-02-2012

2

NASA nëpërmjet një email-i top sekret paralajmëron punonjësit e saj që të përgatisin familjarët e tyre për një gjendje emergjence globale, për shkak të termeteve të fuqishëm që priten të godasin planetin tonë, por jo vetëm ato.

Drejtori i NASA-s Charles Boldeni nëpërmjet një video email-i i bën thirrje gjithë punonjësve që të organizohen në mënyrë që të jenë të pergatitur për emergjencën e radhës globale që pritet të godasë Tokën, pasi nëse një punonjës i NASA-s e mbron familjen nga një rrezik i mundshëm, atëherë ai do të jetë i aftë të përballojë ditën e punës që e pret.

“Pravda”: Aliene drejt Tokes. , NASA, hesht!

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 23-01-2012

0

Me konkretisht, jane “tre disqe gjigande UFO-sh”. Me i madhi prej tyre ka nje gjeresi prej 242 km dhe eshte i shoqeruar nga dy anije te vogla.

Sipas gazetes ne fjale, dihet vendndodhja e tyre, si dhe eshte e sigurt qe jane duke udhetuar ne drejtim te planetit Toke. Eshte konstatuar se momentalisht ndodhen pas orbites se Plutonit!

Fundi botës? NASA siguron se asgjë nuk do të ndodhi

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 04-01-2012

0

A do të vijë fundi i botës me 21 dhjetor të këtij viti? Kjo është dita e gjykimit thonë shumë parashikues ku më kryesorja është parashikimi i fisit Maja. NASA më në fund ka reaguar duke thënë se ajo që parashikohet nga Majat nuk është gjë tjetër veçse gjepura.

Sipas disa shkencëtarëve pavarësisht se po qarkullon ideja e fundit të botës në këtë vit, shenja e fisit Maja e gdhendur në gur ka të bëjë me parashikimin e tyre se ndërtesa e lashtë do të jetë në këmbë deri në vitin 2012.