Ndan shtëpija në dy pjesë

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 21-11-2009

0

Ndan shtëpija në dy pjesëNjë çift nga Kalifornia është tmerruar, kur pas kthimin në shtëpi e ka parë shtëpinë e tyre të ndarë në dy pjesë.

Punëtorët e komunës ishin përpjekur të largonin një lis 150-vjeçar, që ishte në afërsi të shtëpisë së këtij çifti – mirëpo druri ishte tepër i rëndë për vinçin e përdorur – i cili pasi dështoi, ra mbi shtëpinë e çiftit të ri.

Fatmirësisht, në ato momente askush nuk kishte qenë në shtëpi, andaj askush nuk është lënduar.

Ka vdekur gruaja më e moshuar e SHBA-ve

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 18-11-2009

0

Ka vdekur gruaja më e moshuar e SHBA-veKa vdekur në moshën 114-vjeçare gruaja më e moshuar e SHBA-së.

Olivia Patrisia Tomas u nda nga jeta në Seint Frensis Hom të Uilliamsuillit, pranë Bufalo-s. Sipas Foks Njuz, Olivia lindi në 29 qershor 1895 dhe ishte njeriu i tretë, më i moshuar në botë.

Një grua japoneze që ende jeton, mban titullin e njeriut më të moçëm në glob. Kama Çinen, ka lindur një muaj e 19 ditë, përpara Olivia Tomas.

Yoga Dogs 2010

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 30-10-2009

0

Yoga Dogs 2010Quhet “Doga” dhe eshte versioni i Joges per qente. Eshte shpikur shtate vite me pare dhe po perhapet me shpejtesi ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Dhe mesa duket rezultatet nuk mungojne…

Ne foto ‘atletet’ marrin pozicione ne kalendarin “Yoga Dogs 2010”.
Kjo pune eshte bere me shume durim, me ndihmen e Photoshop, nga dy ish-instruktore jogeje ne SHBA, Dan e Alejandra Borris.

Shijoni fotot e miqve me kater kembe qe marrin pozicione ‘te verteta’ joge!

Anija gjigante niset drejt SHBA

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 27-10-2009

0

Anija gjigante niset drejt SHBAAnija  gjigante Oasis of the Seas, me e madhja ne bote, niset nga porti i Turkut  per te londruar  ne brigjet perendimore te Shteteve te Bashkuara, ku me 5 nentor do te ngarkohet me pasagjere per udhetimin e pare drejt Haitit.

Oasis of the Seas, emer i zgjedhur prej lexuesve te se perditshmes “Usa Today” permes nje konkursi, ka kushtuar 900 milione euro.

Ka 16 ura, 2.706 dhoma, mund te prese 6.360 pasagjere dhe 2.000 anetare ekuipazhi.

Ngjyra te ndryshme, gjyqtari nuk i marton

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 19-10-2009

0

Ngjyra te ndryshme, gjyqtari nuk i martonNje gjyqtar ne Luizana te Shteteve te Bashkuara te Amerikes nuk ka miratuar kerkesen e nje cifti ku bashkeshorti ishte afroamerikan dhe bashkeshortja e bardhe.

Gjykatesi e ka mbrotjur vendimin e tij me arsyen e “te ardhmes se femijeve pasi keto lloj martesash nuk zgjatin shume”, duke shtuar me tej se nuk ishte racist.

37 vjecarja me gjysme truri jeton normalisht

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 13-10-2009

0

37 vjecarja me gjysme truri jeton normalishtKush mendon se te mos kesh trurin e plote reflekton edhe ne menyren e te vepruarit e te menduarit, e ka gabim.

Kete e hedh poshte shembulli i nje 37 vjecareje nga Virginia e cila nuk e ka pjesen e majte te trurit dhe te gjitha funksionet ne koken e saj i kryen pjesa e djathte e trurit.

Rasti i Michelle Mack ka vene ne levizje shkencetaret, te cilet kane ngelur me goje hapur pasi 37 vjecarja eshte nje njeri mese normal, madje ka marre nje diplome universitare dhe ben nje jete si gjithe njerezit e tjere.