Papa shkruan mesazhin e parë në Twitter

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 13-12-2012

0

“Ju bekoj me gjithë zemër”,ka shkruar në mesazhin e tij të parë në Twitter Papa Benedikti XVI, në atë që është pjesë e përpjekjes së Kishës Katolike për të joshur të rinjtë përmes mediave sociale.“T

ë dashur miq, jam i kënaqur të kontaktoj me ju përmes Twitter-it. Faleminderit për përgjigjet tuaja bujare. Ju bekoj të gjithëve nga zemra”, ka shkruar Papa në llogarinë në Twitter.
Fotografitë tregonin Papën që përdorte një tabletë iPad për të dërguar bekimet e tij.

Llogaria e Papës në anglisht deri të mërkurën në mesditë kishte 700 mijë ndjekës.

Kardiologët në SHBA: Twitter mund të shpëtojë jetë

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 17-11-2011

0

Rrjeti social Twitter mund të ndikojë shumë mirë në zemrën tonë dhe mund të shpëtojë jetë njerëzish.

Për këtë fakt janë të bindur studiuesit në Pennsylvani të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të cilët kanë vënë re se diskutimet mbi goditjet kardiake janë shumë të ndjekura në këtë rrjet social.

“Twitton” direkt lindjen e fëmijës

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 13-06-2011

0

Twitter është bërë një mani e vërtetë: ka disa persona të cilat nuk mund të rrinë pa treguar se çfarë po bëjnë në çdo moment të jetës.

Mary Whicherly ka treguar hap pas hapi lindjen e vajzës së saj direkt nga shtëpia.

Twitter shmang telefonin e kuq

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 26-06-2010

0

Twitter mund të zëvendësojë mes SHBA-së dhe Rusisë, telefonin e kuq, linja direkte mes dy krerëve të shtetit gjatë Luftës së Ftohtë.

Dje Obama ka bërë shaka mbi faktin se me presidentin rus Dmitri Medvedev kanë mundësinë të komunikojnë nepërmjet rrjetit social:

“Në këtë pikë mund të shmangim telefonat e kuq”.

CIA, shoqeri per monitorimin e Facebook-ut

Posted by admin | Posted in Kuriozitete | Posted on 21-10-2009

0

CIA, shoqeri per monitorimin e Facebook-utSyri i CIA-s per Facebook-un.

Inteligjenca amerikane ka vendosur te shtoje kontrollin e vete ne blogjet, rrjetet dhe faqet personale te perdoruesve te internetit duke blere nje shoqeri informatike qe do te monitoroje ate cfare ndodhe ne “Facebook” apo “Twitter”.

Qeveria amerikane ne kuader te masave kunder terrorizmit eshte duke pare me prioritet kontrollin e veprimtarive qe behen ne rrjet./tch/