Zbulohen perberesit sekrete te Coca Colas

Posted by deoni | Posted in Kuriozitete | Posted on 15-02-2011

3

Duket se njera nga sekretet me te ruajtura ne bote, per te cilen dine vetem disa nga zyrtaret me te larte te kompanise Coca Cola, me ne fund eshte zbuluar.

Perfaqesuesit e ueb sajtit “Thisamericanlife.org” pohojne se kane zbuluar perberjen misterioze dhe shume te ruajtur, nga e cila behet pija me e njohur e gazuar ne bote.

Perberesit e sakte te Coca Colas nuk jane zbuluar kurre per publikun, ndersa receta, e krijuar nga kimisti John Pemberton me 1886, ruhet ne nje kase me nje mbikeqyrje konstante, transmetojne mediet kroate.

Shume jane munduar ta kopjojne perberjen e Coca Coles, por kurre me rezultate identike.

Receta sekrete e permbajtje sekrete “7x” eshte kjo:
–    236 mililitra alkool,
–    20 pika vaj portokalli,
–    30 pika vaj limoni,
–    10 pika vaj arre,
–    5 pika vaj koriandre,
–    10 pika vaji te lules Citrus vulgaris,
–    10 pika vaj kanelle.

Komentet (3)

Hajde rreno hajde!!!!

mue me dul lang rasoji, qekjo qka e keni shkru

me u zbulu perpersit origjinal te kokakoles atehere nuk nuk shitet me kokakol.Nuk lejon ajo te zbulohet.Thuhet se ruhet 7 kate nendhe diku dhe ka mbikqyrje maksimale

po po shum rren kur ta qi nanen tani bahet rren

e vertet esht o kaqkavall

Komentoni këtë kuriozitet